خوراك دام خوراك دام .

خوراك دام

5 چيز كه بايست در قضيه رويش مرغ بدانيم

5 چيز كه بايست در قضيه رويش مرغ بدانيم رشد مرغ : مرغ پرنده اي از نوع ماكيان سانان مي‌باشد كه توانايي پرواز ندارد و به سادگي مي بضاعت و توان رويش مرغ را در محفظه هاي روستاني و كوچك آغاز كرد . اين پرنده 10 هزار سال پيش در ويتنام اهلي شده و از آنجا به هند ، جمهوري اسلامي ايران و يونان راه و روش يافته مي باشد . اين پرنده با بيش از 24 ميليارد قطعه در دنيا ، بيشترين جمعيت را در در ميان پرندگان در كره زمين داراست . مرغ خانگي مي تواند دربين 5 تا 11 سال عمر نمايد . ولي ركورد ثبت گرديده در كتاب گينس براي بيشترين ارتفاع قدمت مرغ خانگي 16 سال مي باشد كه بر اثر نقص‌ قلبي مرده هست . 

آسياب ميكسر
5 چيز كه بايست در مسئله پرورش مرغ بدانيم 5 چيز كه بايست در موضوع پرورش مرغ بدانيم در موضوع رويش مرغ بدانيم | نژادهاي مرغ خانگي از في مابين نژادهاي متفاوت مرغ خانگي اهل ايران مي بضاعت به نژادهاي معروف مرغ مرندي و مرغ لاري در بين علاقه مندان اشاره كرد . 
محافظت از مرغ خانگي رشد مرغ ساكن به صورت گله اي در دربين روستائيان و عشاير مشاهده مي شود . محافظت از اين پرنده مضاعف سهل و اندك هزينه مي باشد . اما با اين حال عدم رسيدگي به پرنده و رعايت نكات بهداشتي در نگهداري آن مي تواند منجر به بروز بيماري در ميان مرغ هاي خانگي و نيستي آن ها شود . 
در حفظ اين پرنده براي خودداري از اثر تغييرات آب و هوايي ، روشنايي بدون واسطه خورشيد ، برف و باران ، در اختيار گرفتن ميزان نوردهي ، و در اختيار گرفتن سهل وآسان جوجه ها مي بايست براي آن ها مقام درست نمائيد . منزلت را مي بضاعت و توان با به كارگيري از بلوك ، چوب و يا ساير تجهيزات ايجاد . 
جايگاهي كه ساخته مي شود مي بايست فضاي لازم براي رشد جوجه ها را داشته باشد . فضاي مطلوب براي رويش جوجه ها 6 متر مربع يعني فضايي با بعدها 2 در 3 متر مي‌باشد . براي نگهداري مرغ هاي بالغ بايستي توجه كنيد كه هر متر مربع براي نگهداري 5 مرغ و خروس كافي مي‌باشد . در صورتي‌كه فضاي محافظت مرغ و خروس ها به مقدار كافي نباشد ، آغاز به يورش كردن به يكديگر مي نمايند و همديگر را زخمي مي كنند . 
تغذيه مرغ در موضوع رويش مرغ بدانيم : مرغ ها طيف وسيعي از مواد غذايي دربرگيرنده دانه ها ، گياهان و گوشت را مصرف مي كنند . اما بهترين ماده غذايي براي تغذيه مرغ ها در مدت تخم گذاري گندم مي‌باشد . در زمان تخم گذاري تامين كلسيم از اهميت فراواني برخوردار ميباشد و از پودر صدف ، استخوان و يا پوسته تخم مرغ مي بضاعت براي تامين كلسيم به كار گيري كرد . براي تغذيه جوجه هاي مرغ نيز آرد و مخلوط آرد و استخوان مي تواند به كار گرفته شود . همچنين مي توان از باقي مانده هاي مواد غذايي مصرفي و ميوه هايي نظير خيار و گوجه فرنگي نيز استفاده كرد . 
بيماري هاي مرغ خانگي از بيماري هاي مختلف مرغ و خروس مي بضاعت به بيماري هايي مثل آبله پرندگان ، بوتوليسم ، وباي مرغان ، برونشيت عفوني ، كوريزاي عفوني ، بيماري مارك ، برفك ، چرب كيسه هاي هوايي ، نيوكاسل ، جوجه موشي ، پولوروم يا اين كه اسهال سفيد جوجه ها ، آنفولانزاي مرغي و زخم كف پاي پرندگان اشاره كرد . 
جوجه كشي از تخم هاي نطفه دار مرغ خانگي معمولا براي جوجه كشي مرغ از اشكال دستگاه جوجه كشي در گنجايش هاي متعدد به كار گيري مي گردد .مرغ كرچ با خوابيدن بر روي تخم هاي نطفه دار شرايط دمايي ، رطوبت و چرخش تخم ها را براي جوجه كشي مهيا مي كند . طول دوران جوجه كشي از تخم هاي نطفه دار مرغ خانگي 21 روز است كه 28 روز اوليه آن را تراز ستر و 3 روز انتها آن را سطح هچر تشكيل مي دهد . 


برچسب: آسياب ميكسر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۵۱:۰۰ توسط:علي پور موضوع:

اصطلاحات و مفاهيم اوليه و انواع پرورش گوسفند و بز (2)

بره نوزاد: 0 تا 2 هفتگي بره شيرخوار: 2 هفتگي تا 3 ماهگي بره پرواري: 3 تا 6 ماهگي بره: 6 تا 12 ماهگي شيشك: 12 تا 18 ماهگي بالغ (قوچ و ميش): يكساله به بعد تصميم براي اين كه چه نژاد يا نژادهايي را پرورش دهيم بسيار اصلي مي‌باشد . به اين ترتيب اولي و مهم‌ترين دقت هر دامداري براي انتخاب نژاد، مشخص شدن هدف و هدف وي از پرورش دام هست . آيا انگيزه ساخت الياف پشمي يا اين كه كرك مي باشد؟ يا مراد دامدار ايجاد شير و گوشت و فروش آن در بازار مي باشد؟

آسياب ميكسر

گونه پاسخ به اين سؤالات دامدار را در گزينش نژاد پرورشي سوق‌دهي مي كند . در تراز دوم ارزش نژاد و در دسترس بودنآن تأثيرگذار است و بايد زمينه توجه قرار گيرد . در حالتي كه هدف از رشد دام به صورت داشتي مي باشد بايد نژادهاي مو جود را مطالعه نمائيد و هر كدام با وضعيت ناحيه سازگارتر و امكان دوقلوزايي و چندقلوزاييآنها بيشتر مي باشد خريداري شود . در صورتي‌كه هدف از رشد گوسفند براي پرواربندي هست بايستي از نژادهاي گوشتي كه با وضعيت ناحيه سازگارترند استعمال فرماييد . 
رويش گله هاي گوسفند را مي بضاعت و توان بر پايه هدف ها پرورش به شرح ذيل مدل بندي كرد: الف) پرورش گله هاي داشتي در دام داشتي هدف و مراد از محافظت و پرورش عبارت مي باشد از حداكثر توليد بره و بزغاله در سال و نيز ساخت شير، متاع هاي لبني و پشم و كرك . در خط مش داشتي معمولاً با دقت به سالمي و مشخصات ژنوتيپي و فنوتيپي، دام را تا حداكثر سن اقتصادي در گله مراقبت مي نمايند تا بتوانند به كارگيري بيشتري در طول بازه زماني قدمت اقتصادي از آن داشته باشند . معمولاً در اين خط مش دام را تا 4 الي 5 شكم زايش در زمان عمر حفظ مي كنند . دامدار از فروش بره ها يا اين كه بزغاله هاي نر و طولاني تر بره ها و بزغاله هاي ماده، فروش پشم، شير و فرآورده هاي آن درآمد كسب مي كند . در جمهوري اسلامي ايران اكثر عشاير و بعضا از روستاييان گوسفند و بز داشتي را با اين هدف مراقبت مي كنند . 
معمولا به ازاي هر 50 مركز ميش يك راس قوچ در حيث مي گيرند كه اين نسبت بسته به نژاد، جثه و . . . قابل تغيير تحول مي‌باشد . با توجه به انگيزه از حفظ گله در اين روش، جيره غذايي گله گوسفند و بز داشتي با گله پرواري مختلف هست . 


برچسب: آسياب ميكسر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۹:۱۱ توسط:علي پور موضوع:

شتران نر

بهمين جهت بهتر مي‌باشد كه در هنگام كار، شتران نر و ماده را از هم جدا كرد، علاوه بر آن ممكن هست كه شترها در هنگام به دست آوردن افسار آن ها و يا اين كه نهادن بار، ‌از خويش صداهاي بلند آزاردهنده اي در آورند ولي به هيچ وجه خطري نخواهند داشت، و پس از تكان به تدريج آرام گرديده و در حالتي كه كودكي هم افسار آن‌ها را بگيرد و تكان نمايد به آرامي‌دنبال وي خواهند رفت . 
هنگام معاينه شتر بايستي كاملاً مواظب بود، زيرا عليرغم متانت ظاهري، اين حيوان مي تواند لگد فراوان محكمي‌بزند كه ممكن مي‌باشد تا شانه‌ها برسد . و همچنين شتر قادر است با دستهاي خود نيز لگد بزند . بهمين علت جهت هر عمل مي‌بايد در ابتدا شتر ايستاده را نشاند و اندامهاي حركتي قدامي‌وي را با طناب بست . 

آسياب ميكسر
نشانه‌هاي بيماري شترها، در عمده مورد ها شبيه نشانه‌هاي بيماري در ساير حيوانات اهلي مي‌باشد . شترها معمولاً به رخ دائمي فرياد مي‌كشند و اين بعلت تغيير تحول كارداران خارجي بوده، ادله هيچگونه بيماري نميباشد . ريزش ترشحات مخاطي و يا بزاق از دهن حيوان هم به هيچ وجه قسمتي از نشانه‌هاي بيماري بشمار نمي‌رود . تغيير صورت گذراي مدفوع ادله نارسائيهاي گوارشي نيست، زيرا ممكن مي باشد تغيير‌و تحول مدل غذا و حتي تغيير و تحول مربي منجر اين مسئله گرديده باشد . رنگ خوني ادرار نيز از نشانه‌هاي مرضي در شتر نمي باشد و مربي شتر صرفا كسي مي باشد كه ميتواند در رابطه شترهاي مريض اطلاعاتي بدهد . تأكيد بر اين نكته ضروري هست كه برخلاف حيوانات ديگر، اهميت متعددي به سكو حرارت بدن شتر جهت تشخيص بيماري داده نميشود . 
هنگامي‌كه شتر مبتلا دل درد مي‌گردد همچون اسب اخلاق كرده در خاك مي‌غلتد و يا اين كه اينكه مي‌نشيند و پاهاي خود را در هر دو جهت بلند نموده و شكم خويش را به زمين مي‌فشارد و سرعت تنفس وي بشدت افزايش مي يابد . هنگامي‌كه حيوان واقعاً مريض باشد و درد بكشد آه و زاري مي كند و گاهي زمان ها دندان‌هاي خويش را به شدت به هم مي‌سايد، اما اين دندان قروچه در موقعيت مستي و هيجان جنسي و آنگاه از ميل كردن نمك نيز مشاهده ميشود . 
اسهال در شتر برهان بيماري نمي باشد زيرا كه ممكن ميباشد در فيض تغيير‌و تحول جيره غذائي شتر اتفاق بيفتد و يا اين كه شتر در اثر ترس و يا اين كه زخمي‌شدن نيز مبتلا اسهال شود . شتران ياد اي مضاعف كاركشته دارا هستند و حوادثي را كه با درد همپا مي باشد هيچ زمان فراموش نميكنند و از سوئي ديگر چنانچه فردي با آنها محبت كند او را نيز از خاطر نمي‌برند . ياد توانا و جهت يابي صحيح آن‌ها منجر مي‌گردد كه آن‌ها مسير حركت خود را به نيكي گزينش نمايند، بطوري كه در هنگام شب هم شتر قوي به جهت يابي صحيح ميباشد . در گذشته‌هاي دور، شتران مسافت فراوان به دور ميان مملكت ايران و مرزوبوم حجاز را فارغ از هيچگونه مشكلي طي مي‌نمودند و حاجيان را به زيارت خانه كعبه مي‌بردند . همچنين اين شتران در مسير مضاعف طولاني جاده ابريشم بدون آنكه روش خويش را گم كنند و يا اينكه از مسير خود گمراه شوند مبادرت به جابجائي مال از شرق آسيا به غرب آسيا و اروپا مي‌نمودند . 


برچسب: آسياب ميكسر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۶:۴۰ توسط:علي پور موضوع:

ويژگي ها شتر نر

ويژگي ها شتر نر يا لوك شتر نر كه به آن لوك مي‌گويند، اهميت زيادي در پرورش شتر داراست . يك شتر نر خوب بايستي به طور بدون نقص خصوصيت‌هاي متاع نر را داشته باشد . بدن آن نيز تناسب كافي داشته باشد . براي استعمال خوب تر از شتر نر درگله اين خصوصيت‌ها با اهميت مي‌باشند . لوك بايستي دارنده سركوتاه، پيشاني پر رنگ و درشت باشد . به علاوه گوش‌هاي يك لوك خوب مي بايست كوتاه و رو به جلو باشد . رمز لوك مي بايست نسبت به قسمت ايستاده گردن زاويه نود درجه داشته باشد . همچنين تا حدودي سر و كوهان در يك سطر قرار گرفته باشند . شانه و سينه شتر نر هم بايستي عميق، توانمند و عضلاني باشد . به علاوه جايي كه بازو و سينه وصل مي‌شود، از تناسب كافي برخوردار باشد . ران‌ها و بازوهاي يك شتر نر خوب، فشرده و عضلاني ميباشد و ساق‌هاي آن راست و بدون واسطه قرار دارند . 

آسياب ميكسر
جفت گيري و توليدمثل شتر سن بلوغ در شترها از سه سالگي به آن‌گاه است . البته سن مناسب براي جفت گيري در نرها چهارسالگي و در ماده‌ها پنج سالگي مي باشد . در‌صورتي‌كه زودتر از اين سن، شتر ماده حامله بشود باعث فرسودگي دام مي‌شود . يعني از عمر اثر گذار آن براي باروري قليل مي شود . براي هر گله سي تا چهل نفر شتر ماده، مي‌توان از يك شتر نر به كار گيري كرد . ارتفاع زمان آبستني در شترها دربين سيصد و هفتاد تا سيصد و نود روز(12-13 ماه) مي‌باشد . به طور معمول هر شتر در هر سه سال دو طفل به عالم مي‌آورد . در ماه نهم و دهم بارداري شتر مي‌توان جنين را در نصيب راست شكم آن لمس كرد . هر شتر ماده قادر است تا بيست سال ساخت نظير نمايد . دراين مدت، در ميان هفت تا خير نوزاد به جهان مي‌آورد . پس از بيست سال نيز مي بايست شترهاي مسن را از گله قطع كرد به كشتارگاه فرستاد . برهه زماني فحلي در شتر سه تا چهار روز ارتفاع مي‌كشد . به طور معمول پس از زايش گاهي تا يك سال ارتفاع ميكشد تا فحلي دوباره به وجود بيايد . اما با رويش درست و تغذيه زياد عالي و مطلوب شتر ماده، مي‌توان اين دوران را به يك ماه رساند . يعني شتر ماده پس از زايش، يك ماه سپس دوباره فراهم جفت گيري بشود . در صورتيكه شتر نر در دربين جفت گيري به عمل وادار شود، شدت كار جنسي آن ناچيز ميشود . شتر ماده هم مقطع فحلي نا آهسته ميباشد و نعره و صداي مخصوصي را از خود خارج مي آورد . 
مراقبت‌هاي اضطراري هنگام زايمان شتر در ماه‌هاي آخر زمان حاملگي و مدتي آن گاه از تولد نوزاد، نبايد شتر را وادار به كاركرد . شتر ماده بايد از مرتع لبريز علف و غذاي كافي تغذيه نمايد . از نشانه‌هاي زايمان، گران قدر شدن پستان شتر به عامل جمع شدن شير در آن ميباشد . همچنين ورم كردن آلت تناسلي شتر ماده، حالت به خصوص لگن و فرورفتگي عميق دو طرف تن دام از نشانه‌هاي نزديك بودن زايمان شتر مي‌باشد . يك نكته كليدي اين مي باشد كه شتر ماده را هنگام زايمان به جايي سفت ببندند، چون ممكن هست هنگام وضع حمل از ترس يا ناراختي به فضا بدود . در سود آسيب‌هاي جبران ناپذيري به جنين باطن شكم يا اين كه به نوپا در اكنون به دنيا آمدن برساند . شتر در وضعيت نشسته نوزاد خود را به دنيا مياورد . همينطور بيشتر وقت‌ها به ياري بشر احتياج ندارد . جفت به ياور نوزاد و يا اين كه تا يك ساعت آن گاه از آن خارج مي شود و ضدعفوني كردن ناف نوزاد آنگاه از به دنيا آمدن زياد حياتي مي باشد . نوزاد شتر به وسيله مادرش ليسيده و كم آب نمي‌شود . به اين ترتيب مي بايست نوزاد را كم آب كرد و به طرف پستان مامان راهنمايي كرد . وزن نوزاد شتر به هنگام تولد بيست و پنج تا پنجاه و دو كيلوگرم مي باشد . به طور ميانگين وزن نوزادها حدود سي و هشت كيلوگرم هست


برچسب: آسياب ميكسر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۹:۳۶ توسط:علي پور موضوع:

جيره غذايي گوسفند

جيره غذايي گوسفند: دامداران عزيز بايستي توجه داشته باشند كه گوسفندان به مشكلات ناشي از تغذيه فراوان حياتي مي‌باشند و كوچكترين اشتباه موجب عدم موفقيت در سود برداري از آنان مي شود . بطور كلي تغذيه گوسفندان و جيره هاي غذايي روزمره آنها در دو نصيب به فيس جداول ذيل جهت گوسفند داشتي و پرواري تهيه و پيشنهاد مي گردد . 

آسياب ميكسر
دسته دام سن وزن زنده (كيلوگرم) كنسانتره (گرم) يونجه (گرم) ذرت سيلو گرديده (كيلو گرم) كاه گندم (گرم) ميش خشك 15 هفته اوليه آبستني 50 400 300 2 500 ميش خشك 15 هفته اول آبستني 55 500 300 2/3 500 ميش خشك 15 هفته اول آبستني 60 به بالا 500 500 2/5 500 ميش خشك 6 هفته پايان آبستني 50 600 550 2/2 600 ميش خشك 6 هفته پايان آبستني 55 600 600 2/5 600 ميش خشك 6 هفته آخر آبستني 60 به بالا 600 600 2/3 600 ميش شيرده 50 700 700 3 600 ميش شيرده 55 800 700 3 600 ميش شيرده 60 به بالا 800 700 3/5 600 

برچسب ها: rashin , rashindaneh , اطمينان دانه , دانه سازان راشين , راشين , راشين دانه , علمي , مقالات , مقاله ها علمي , مطلب , مقاله علمي پيوند كوتاه : http://rashindaneh .com/?p=621 0 34 بازديد مطالب مرتبط تازه ترين نوشته‌ها تغذيه تليسه ها تغذيه تليسه ها 23 - 2019/05/04 تغذيه ميش ها تغذيه ميش ها 34 - 2019/05/04 مواد تشكيل دهنده انواع كنسانتره دامي مواد تشكيل دهنده گونه هاي كنسانتره دامي 30 - 2019/05/02 راهبرد خوراك‌دهي دام پرواري دستورالعمل خوراك‌دهي دام پرواري 30 - 2019/05/02 امر تهيه كنسانتره براي گوساله‌هاي پرواري فرمان تنظيم كنسانتره براي گوساله‌هاي پرواري 32 - 2019/05/01 علل استعمال از پودر چربي در جيره دام علل به كارگيري از پودرچربي در جيره دام 134 - 2018/01/13 ادغام كردن، يك فرايند داراي اهميت در ايجاد خوراك مخلوط كردن، يك مراحل حياتي در توليد خوراك 256 - 2018/01/13 راهكارهاي در دست گرفتن و پيشگيري بيماريهاي توليد راهكارهاي در اختيار گرفتن و پيشگيري بيماريهاي ساخت در نگهداري از گاوهاي عصر انتقالي 78 - 2018/01/13 خوراندن شير به گوساله برنامه غذايي پيشنهاد شده از بدو تولد گوساله 66 - 2018/01/13 نياز غذايي گوسفند پرواري نياز غذايي گوسفند پرواري 80 - 2018/01/11 گوسفند نژاد زل اين نژاد در بخش ها ساحلي درياي خزر و قسمتي از دشت گرگان رشد داده مي شود در استان گيلان به رخ آميخته با نژاد مغاني رويش مي يابد . اين گوسفند به نژاد آريايي هم داراي اسم و رسم مي‌باشد چون شواهد تاريخي نشان مي دهد كه قبيله آريايي كه در نواحي گرگان و مازندران مستقر بودند به اهلي كردن اين گوسفندان اقدام كردند . 

1- جمعيت و پراكندگي نژادزل در استان گلستان رديف 
اسم شهرستان نژاد 
تعداد (راس) 1 
مينودشت 
زل 
115672 

علي آباد زل 
131569 

كردكوي 
زل 
26624 

بندرگز 
زل 
18873 

آزادشهر 
زل 
55574 

راميان 
زل 
62424 

گرگان 
زل 
83491 


جمع 


494227 


2- مشخصات ظاهري مقدار بدن كوچك جثه كشور‌ايران مي باشد رنگ بدن سياه، شيري، قهوه اي و شيوا درصد زيادي از گوسفندان زل به رنگ سياه مي باشد كه بره ها سياه تيره كه به تدريج به خاكستري و قهوه اي تغيير تحول مي يابد مقدار گوش گوش كوچك و متوسط ميزان سر ظريف وكوچك در قوچها رخ متوسط و دارنده شاخ­هاي بلند و پيچ دار مي باشد در بعضي قوچها به چهره شاخ باز مي باشد مقدار دست و پا دست و پاي ميانگين و ريز قلم، دست و پا بلند و سواي پشم براي راهپيمايي مطلوب مي باشد . 
صورت بيني صاف و بدون برجستگي يا برجستگي زياد كم در ميشها در قوچها قوس دار و داراي صورت پوزه كشيده ومتوسط وضعيت شاخ قوچ ها دارنده شاخ طويل و پيچيده و قدرتمند و برخي از ميش ها داراي شاخ هستند صورت و اندازه دنبه فارغ از دنبه بوده و داراي زائده دم مانندي مي باشد . بجاي دنبه داراي دمي بصورت دنبالچه متشكل از 7 مهره طول آن 10-12 سانتي متر مي‌باشد . 


3- خصوصيات توليدي وزن ميلاد بره نر 3 .5 كيلوگرم وزن ميلاد بره ماده 3 كيلوگرم وزن نقطه پايان شيرخوارگي نر 19 .6 كيلوگرم وزن نقطه نهايي شيرخوارگي ماده 17 .3 كيلوگرم وزن شش ماهگي بره نر 25 .6 كيلوگرم وزن شش ماهگي بره ماده 22 .7 كيلوگرم وزن يكسالگي نر 41 .4 كيلوگرم وزن يكسالگي ماده 35 .9 كيلوگرم طول زمان شيردهي 150 روز اندازه توليد شير در هر دوره 290 گرم در روز ميزان ايجاد شير در مدت شيردهي 43 .5 كيلوگرم ميانگين ساليانه پشم در قوچ 2150 گرم متوسط ساليانه پشم در ميش 1550 گرم متوسط ساليانه پشم بره نر 752 گرم متوسط ساليانه پشم بره ماده 699 گرم وزن دنبه ميش سواي دنبه ارتقا وزن روزانه در بره هاي نر 175 گرم افزايش وزن روزانه در بره هاي ماده 165 گرم بازده غذايي 7 .5 

برچسب: آسياب ميكسر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۶:۳۴ توسط:علي پور موضوع:

گوساله هايي كه بهتر تغذيه

به طور متوسط گوساله هايي كه بهتر تغذيه گرديده اند و پرورش پرسرعت تري داشته اند، دو ماه زودتر به سن او‌لين زايش مي رسند . ممكن مي‌باشد هزينه تغذيه اضافي به ازاء هر گوساله تا دو برابر نيز رسد . البته حتما رجوع و برگشت هزينه را در پي خواهد خواهد داشت . 
رجوع و برگشت پر سرعت سرمايه براي گاوداران از طريق داشتن گوساله هاي سلامت خيس و تلفات ناچيز تر هست . دام مريض كمتر، به معنا درمان كمتر ميباشد و مرگ كمتر گوساله ها به معني داشتن تليسه هاي اكثر و صرفه جويي عالي در دراز بازه زماني مي‌باشد . چيزي كه گاودارن ممكن مي باشد متوجه نشوند، برگشت هزينه ها بواسطه توليد شير عمده در دراز بازه زماني مي باشد . 
ساخت شير بخش اعظم . . . 

آسياب ميكسر
"8 مطالعه دانشگاهي نشان داده اند، دامهايي كه در حد بضاعت شان تغذيه شده بودند، در اولي دوره شيردهي 454 تا 1362 كيلوگرم شير اكثر ساخت كردند . بخشي از اين ساخت به حافظه نشر بخش اعظم سلول هاي پستان مي‌باشد . 
ممكن مي باشد از آزمايش ژنوميك متوجه شويم كه ژني وجود دارااست كه در مورد آن چيزي نمي دانيم و واضح شدن آن سبب ساز ايجاد شير بخش اعظم مي شود و به علت شرايط محيطي تغذيه اي عالي به عمل افتاده مي‌باشد و آغوز يا اين كه ارتقا اندازه مواد مغذي ممكن ميباشد روي تحريك و فعال شدن آن اثر داشته باشند . 
در دانش كده كرنل تحقيقي انجام شد كه نشان مي دهد: تغذيه كافي مواد مغذي باعث تكامل پر سرعت تر و توانا تر سامانه ايمني مي شود كه گوساله ها را كاركشته مي سازد در پيش‌روي عفونت مقاومت بهتري داشته باشند و در صورت مريض شدن زودتر بهبود يابند . 
خيلي با اهميت است كه به خاطره داشته باشيد ارتقاء ميزان مواد مغذي گوساله ها به فيس ارتقا دفعات غذادهي، ارتقاء غلظت مواد غذايي يا اكثر كردن حجم وعده ها، بي اغراق در حالت بد آب و هوايي مي تواند عامل مرگ يا معاش گوساله باشد . 
"تنش آب و هوايي عاملي مي‌باشد كه نياز هاي ماده خشك مصرفي تنها براي زنده ماندن را ارتقاء مي دهد" . به تيتر مثال با يك جايگزيني شير استاندارد 20:20، گوساله ها 80 ميلي گرم گلوكز در هر دسي ليتر خونشان دارند . گلوكز به تيتر سوخت براي سامانه ايمني مصرف مي شود براين اساس بدون گلوكز ارتقاء پاسخ سامانه ايمني با معضل مواجه خواهد شد . 
در قبل غلظت گلوكز 80 ميلي گرم به استاندارد تبديل شد بطوري كه اكثري از دامپزشكان و آزمايشگاه هاي تغذيه اي تاءمل مي كردند غلظت ارگانيك گلوكز براي گوساله همين مي‌باشد . تا اينكه متوجه شدند غلظت گلوكز خون گوساله پرواري 100 ميلي گرم در هر دسي ليتر يا بيشتر هست . در يك تحقيق به گوساله ها يك ميزان معمول مواد مغذي با 1/135 كيلوگرم ماده ي كم آب داده شد، مقدار گيري ها نشان اعطا كرد غلظت گلوكز خون تا 100 ميلي گرم ارتقا يافت، كه مقدار ارگانيك قند خون در حيوانات شيرده هست . تغذيه گوساله ها با مقدار بالاتر مواد مغذي گذشته از شيرگيري يك سوال داراي اهميت براي گاوداران مطرح كرده است، پس از شيرگيري، گوساله ها را چه طور تغذيه كنند؟ در‌صورتي‌كه گوساله ها با يك جيره اي كه رشد ارگانيك را باعث مي شود تغذيه شوند، نمي توانند خيلي پرورش كنند اما خلل اينجاست كه شما بضاعت زايش زود هنگام را از دست مي دهيد . اين اصلي ترين اشتباهي هست كه در قبل اتفاق مي افتاده است، شما تمام محاسن رويش آرام را از دست نمي دهيد و تكثير ابتدايي سلولهاي پستان و كاهش وقوع بيماريها را هنوز داريد . 
گاوداران بايستي به خاطر داشته باشند كه زماني گوساله ها با جيره اي دربردارنده ميزان بالاتري مواد مغذي تغذيه شوند، در بازه از شيرگيري والا ترند . هنگامي با بهاربند چنين گوساله هايي بازخورد مي كنيد، بايد توجه داشته باشيد كه اين گوساله ها نه صرفا به غذاي بيشتري براي ميل كردن نياز دارند، بلكه به نظر جثه بزرگشان نيازهاي حفظ بالاتري هم دارا‌هستند . در حالتي كه به آن ها به ميزان نيازشان خوراك ندهيد، رشدشان را به تاخير انداخته ايد و فرصت حامله كردن، زايش و ورود آن‌ها به گله دوشا كه معادل مي‌باشد با ساخت پول براي شما را از دست داده ايد . 


برچسب: آسياب ميكسر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۴۴:۳۲ توسط:علي پور موضوع:

پاها و شكلقرارگرفتن گاو

پاها و شكلقرارگرفتن آنها - پاهايجلو پاهاي جلوبايد مستقيم وبدون خميدگي به بدن وصل شده باشند و بيش از حد بلند يا كوتاه نباشند .همينطور مسافت دو پا،‌نشان دهنده پهنا سينه ميباشد . پهنا سينه ميانگين ويا بيش ازحد متوسطدرعمر اقتصادي حيوان وشيرواري گاو اثر دارااست .

آسياب ميكسر

 - پاهايعقب عالي استبدانيد كه شرايط دو مفصل خرگوشي گاو درشيرواري آن اثر داراست . به طوري كه هرچه مفصلپاهاي عقب گاو ظريف تر باشد،‌گاو شيروارتر ميباشد . به علاوه پاهاي عقب گاو درمنظرپشتي مي بايست مستقيم و سواي انحراف به داخل بدن وصل باشند . به طوري كه بتوان مستطيليرا بين دو پاي عقب گاو ترسيم كرد . در‌صورتي‌كه دو مفصل پاهاي عقب گاو به هم نزديك و پاها وسم ها به بيرون گمراه باشند،‌كمترين ارزش را به آن گاو مي دهند . اكنون آنكه پاهابايد سواي انحراف و مفصل هاي خرگوشي بايد با ران،‌پاها و سم ها، موازي باشند . در صورتيكه پاهايگاو را از پهلو نگاه فرماييد بايد مفصل هاي خرگوشي پاهاي عقب داسي شكل باشند . البتهبايد اعتنا كنيد كه گهگاه ممكن است گاو به دليل اشكال درلگن ويا عفونت،‌سم ها وپاهاي خود را به داخل كج نمايد . بدين ترتيب نبايد اين زمينه را با خميدگي داسي شكلپاهاي عقب نادرست گرفت . 6- ارتفاعپستان عقبي اين ارتفاعنشان دهنده ظرفيت توليد شير درگاو است . براي ارزيابي اين صفت كافي هست مسافت ذيل فرجدام را تا محل اتصال پستان به تن گاو ميزان بگيريد . هرچه اين فاصله كمتر باشد،بهتر است . 7- عمقپستان عمق پستانيعني تحليل وضعيت كف پستان (به غير از نوك آن) با مفصل خرگوشي پاهاي عقب . البتهدرست ميباشد كه هرچه پستان بزرگتر باشد،‌شير بيشتري را درخود جاي مي دهد،‌ولي يكپستان با عمق بيشتر(حجيم تر)زودتر به جراحت و ورم پستان آلوده و كثيف مي شود . بنابرايندربررسي اين صفت بايستي به سن دام اعتنا كرد . به طوري كه هرچه سن دام بالاتر رود، عمقپستان اكثر مي شود . درتليسه ها مي بايست كف پستان نسبت به مفصل خرگوشي،‌حدود 3انگشت(5 سانتي متر)بالاتر قرار گرفته باشد . 8- حافظ پستان ها(ليگامان ها) نگه دارندهها درحقيقت رباط هاي وسطي محيط پستان مي باشند . اين رباط ها چنان درمنظره پشتيقرارگرفته اند كه به نظر مي آيد محيط پستان به دو قسمت تقسيم شده است . رباط هادرحقيقت نگه دارنده هاي اساسي واوليه پستان مي باشند .همچنين برهان مهمي درنگه داشتنپستان درمحل حساس خود مي‌باشند . درصورتي كه حفظ كننده پستان ضعيف باشد،‌پستان به وضعيت ريلكس وپاندولي درمي آيد . درنتيجه ارتفاع عمر اقتصادي گاو قليل مي شود . براين اساس هنگام خريديك گاو شيري بايد توجه داشت كه درمنظره پشتي درحالي كه پستان پرازشير ميباشد ، وسطپستان گاو ، خط وجود داشته باشد . همينطور اين خط و سوراخ دربين پستاني،‌عميق و سراسرپستان را فراگير باشد . 9- عرضپستان هرچه عرضپستان گاو اكثر باشد، دام قدرت شيرواري بهتري دارااست . همچنين ارتفاع قدمت اقتصادي آننيز مضاعف مي‌باشد . براي نظارت اين صفت،‌درمحل اتصال پستان به تن وبرگشتگي موهاي دوطرف پستان، فاصله دو طرف پاهاي آن را اندازه گيري مي كنند . دقت نمائيد كه هنگامبررسي اين صفت نبايد گاو بدشكل ايستاده باشد وپاهاي عقب آن ازهم باز باشد . 


برچسب: آسياب ميكسر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۵:۴۱ توسط:علي پور موضوع:

گوسفندان


(Hampshire) منشاء نژاد همشاي جنوب انگلستان ميباشد . جثه اين حيوان تعالي بوده و دارنده بدني از مدل بلوكي مي‌باشد صورت، پاها، گوشها و بيني سياه بوده، فاقد شاخ مي باشد . 
همشاير از حيث بلوغ در حد متوسط قرار دارد . از خصوصيات ديگر اين نژاد شير دهي خوب و توليد بره‌هايي ميباشد كه پس از شير گيري براي ارائه به بازار مطلوب مي‌باشند . ساخت پشم متوسط و درحدود ۲/۳ تا ۶/۳ كيلو گرم است متوسط توليد بره در حدود ۱۳۷ درصد است كه اين درصد بره زايي براساس ۱۰۰ ميش مي باشد . تلاقي خوبي بين آنان وگوسفندان با پشم دقيق يا اين كه نژاده‌هاي تلاقي يافته رخ مي‌گيرد . 

آسياب ميكسر
مونتادال(Montadal) 
منشا اين نژاد ايالات متحده مي‌باشد وبهبود آن به وسيله تلاقي ميشهاي نژاد كلمبيا با قوچهاي cheviot فيس پذيرفته‌است . 
اين حيوان داراي جثه‌اي متوسط با گونه بدن بلوكي بوده، صورت، گوشها و پاهاي آن سپيد هست وبر روي رخ وپاها پشمي وجود ندارد . اين نژاد بدون شاخ مي باشد جنازه آن گوشتي ميباشد ومتوسط ايجاد پشم در حدود ۵/۴ تا ۴/۵ كيلو گرم در سال مي‌باشد . 
اكسفورد (Oxford) منشا نژاد اكسفورد مركز وجنوب انگلستان ميباشد . نژاد اكسفورد از بزرگترين نژادهاي گوسفند با پشم متوسط از نظر جثه است . نوع بدن آن بلوكي مي باشد . صورت، گوشها وپاهاي آن خاكستري مايل به قهوه‌اي ميباشد . گوسفندان اين نژاد فارغ از شاخ مي‌باشند . بيده چيده گرديده آن سنگين و حدود ۵/۴ تا ۴/۵ كيلوگرم وزن داراست . ميشهاي اين نژاد مالامال استفاده و داراي منفعت بوده، از نظر شير دهي خوب و بره‌هاي آنها دارنده پرورش سريعي مي‌باشند . استعمال از اين نژاد در تلاقي‌ها مطلوب مي‌باشد چون ميزان جثه آن والا مي باشد . 
شروپ شاير (Shropshire) منشاء اين نژاد مرز و بوم انگلستان است . اين حيوان از كوچكترين گوسفندهاي نژاد پشم ميانگين و مدل تيپ بدني بلوكي بوده وبدون شاخ مي باشد . صورت و پاها كدر بوده، پوشش متعددي از پشم در رخ آن وجود دارااست . توليد لاشه اين نژاد ناچيز مي‌باشد و زماني وزن حيوان در اثر تغذيه ارتقا مي‌يابد، ميزان چربي آن هم بسيار مي شود . 
وزن بيده آن ۱/۴ كيلو گرم مي باشد . ميشهاي اين نژاد ما‌درها نيكي هستند و درصد ايجاد بره آنها اغلب ۱۵۰ % است . 


برچسب: آسياب ميكسر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۱۰:۲۹ توسط:علي پور موضوع:

بيماري هاي شايع در گوسفندان

بيماري هاي شايع در گوسفندان گوسفندان يك عدد از حيوان ها اهلي مي باشند كه به وفور شاهد مراقبت آن ها به وسيله روستاييان، كوچ نشينان و نيز دامداران مي باشيم . گوسفندان با توجه به مشخصات ذاتي و بدني خويش مي توانند براي آدم زياد موثر و كارامد باشند .

آسياب ميكسر

مي توان از گوسفندان براي تغذيه ي شير آن ها استفاده كرد و يا از پشم آن ها در صنايع ريسندگي به كارگيري كرد و حتي به طور مستقيم از گوشت اين حيوان به كار گيري كنيم كه داراي خاصيت هاي غذايي بسياري نيز مي باشد . اما در كنار اين مزاياي دوچندان محافظت گوسفند، مخاطرات و احتمالآ زخم ها و مضراتي هم در آن وجود دارد . اين حيوان به محافظت فراواني احتياج ندارد اما در صورتي كه هيچ گونه محافظت از آن فيس نگيرد و نكات بهداشتي دام در نگهداري آن در حيث گرفته نشود مي تواند به بيماري هاي مختلفي در گير شود . اين مدل بيماري ها مي توانند منجر تلف شدن تعداد زيادي از گوسفندان در گله شوند و ضررات مالي زيادي را براي دامداران و اشخاص به وجود آورند . نيز چنين احتمال سرايت اين گونه بيماري ها به انسان در چهره مصرف گوشت حيوان وجود دارااست . در اين مطلب مي خوا هيم به بيان بعضي بيماري هاي همگاني در گوسفندان و علت آن ها بپردازيم تا دام داران بتوانند به خوبي از تندرست گوسفندان خود مراقبت نمايند . 


بيماري آبسه ي پا: آبسه ي پا كه در بعضا زمان ها در پاهاي گوسفندان بروز مي نمايند مي تواند علت هايي نيز چون سود ي دانه هاي علوفه و يا آبسه ي عفوني داشته باشد . در صورتي كه اين آبسه ناشي از دانه ها ي علوفه باشد بايد با پنس دانه هاي علوفه را بيرون كرد و محل زخم را ضد عفوني كنيم . 
پمادهايي مثل اكتيول، آبسه ي عفوني را نرم كرده و آن گاه با اسكالپل يك شكاف ريز را در محل آبسه به وجود آوريم و در صورتي‌كه آبسه در اثر آبسه ي عفوني به وجود آمده بود آغاز به وسيله مصرف كردن پماد هايي نظير اكتيول، آبسه ي عفوني را قابل انعطاف كرده و سپس با اسكالپل يك رخنه‌ ريز را در محل آبسه به وجود آوريم تا چرك و عفونت هاي آبسه بيرون شود آن‌گاه از آنتي بيوتيك ها و ضد ويروس ها براي بهبودي آسيب و بازدارنده از عفونت آن مي شويم . 
[one_half] 
آبسه پا آبسه پا [/one_half] 
[one_half_last] 
آبسه پا آبسه پا [/one_half_last] 
بيماري آرتريت: آرتريت يك بيماري مي‌باشد كه معمولآ در بره هايي كه از يك هفته تا تعدادي ماه سن دارا‌هستند به وجود مي آيد اين بيماري به تورم مفصل هم معروف مي باشد . آرتريت در واقع يك نوع بيماري عفوني هست كه سبب ساز مبتلا شدن مفصل هاي پاهاي بره هاي متولد گرديده در مكان هاي سربسته مي شود . 
مدام بند اسم بره ها را بوسيله مواد آنتيي بيوتيك و ضد باكتري ضد عفوني كنيم تا عاري از ميكروب ها و ويروس هاي برهان بيماري شود . 
اين مدل بيماري و نيز بيماري هاي عفوني ديگر در بره ها اصولآ بوسيله بند ناف آن ها پس از به دنياآمدن پيدايش پيدا مي نمايند . براي پيش گيري از اين نوع بيماري در بره هايي كه در چنين مكان هاي سرپوشيده اي متولد و نگهداري مي شوند، مي بايست هميشه بند نام بره ها را توسط مواد آنتي بيوتيك و ضد باكتري ضد عفوني كنيم تا عاري از ميكروب ها و ويروس هاي دليل بيماري شود . در زماني كه اين بيماري به رخ وخيم در بره ها رخ مي دهد بهتر مي باشد كه معالجه بره بوسيله آنتي بيوتيك رخ بگيرد . 


برچسب: آسياب ميكسر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۱:۲۹ توسط:علي پور موضوع:

بيماري هاي شايع در گوسفندان

بيماري هاي شايع در گوسفندان گوسفندان يك عدد از حيوان ها اهلي مي باشند كه به وفور شاهد مراقبت آن ها به وسيله روستاييان، كوچ نشينان و نيز دامداران مي باشيم . گوسفندان با توجه به مشخصات ذاتي و بدني خويش مي توانند براي آدم زياد موثر و كارامد باشند .

آسياب ميكسر

مي توان از گوسفندان براي تغذيه ي شير آن ها استفاده كرد و يا از پشم آن ها در صنايع ريسندگي به كارگيري كرد و حتي به طور مستقيم از گوشت اين حيوان به كار گيري كنيم كه داراي خاصيت هاي غذايي بسياري نيز مي باشد . اما در كنار اين مزاياي دوچندان محافظت گوسفند، مخاطرات و احتمالآ زخم ها و مضراتي هم در آن وجود دارد . اين حيوان به محافظت فراواني احتياج ندارد اما در صورتي كه هيچ گونه محافظت از آن فيس نگيرد و نكات بهداشتي دام در نگهداري آن در حيث گرفته نشود مي تواند به بيماري هاي مختلفي در گير شود . اين مدل بيماري ها مي توانند منجر تلف شدن تعداد زيادي از گوسفندان در گله شوند و ضررات مالي زيادي را براي دامداران و اشخاص به وجود آورند . نيز چنين احتمال سرايت اين گونه بيماري ها به انسان در چهره مصرف گوشت حيوان وجود دارااست . در اين مطلب مي خوا هيم به بيان بعضي بيماري هاي همگاني در گوسفندان و علت آن ها بپردازيم تا دام داران بتوانند به خوبي از تندرست گوسفندان خود مراقبت نمايند . 


بيماري آبسه ي پا: آبسه ي پا كه در بعضا زمان ها در پاهاي گوسفندان بروز مي نمايند مي تواند علت هايي نيز چون سود ي دانه هاي علوفه و يا آبسه ي عفوني داشته باشد . در صورتي كه اين آبسه ناشي از دانه ها ي علوفه باشد بايد با پنس دانه هاي علوفه را بيرون كرد و محل زخم را ضد عفوني كنيم . 
پمادهايي مثل اكتيول، آبسه ي عفوني را نرم كرده و آن گاه با اسكالپل يك شكاف ريز را در محل آبسه به وجود آوريم و در صورتي‌كه آبسه در اثر آبسه ي عفوني به وجود آمده بود آغاز به وسيله مصرف كردن پماد هايي نظير اكتيول، آبسه ي عفوني را قابل انعطاف كرده و سپس با اسكالپل يك رخنه‌ ريز را در محل آبسه به وجود آوريم تا چرك و عفونت هاي آبسه بيرون شود آن‌گاه از آنتي بيوتيك ها و ضد ويروس ها براي بهبودي آسيب و بازدارنده از عفونت آن مي شويم . 
[one_half] 
آبسه پا آبسه پا [/one_half] 
[one_half_last] 
آبسه پا آبسه پا [/one_half_last] 
بيماري آرتريت: آرتريت يك بيماري مي‌باشد كه معمولآ در بره هايي كه از يك هفته تا تعدادي ماه سن دارا‌هستند به وجود مي آيد اين بيماري به تورم مفصل هم معروف مي باشد . آرتريت در واقع يك نوع بيماري عفوني هست كه سبب ساز مبتلا شدن مفصل هاي پاهاي بره هاي متولد گرديده در مكان هاي سربسته مي شود . 
مدام بند اسم بره ها را بوسيله مواد آنتيي بيوتيك و ضد باكتري ضد عفوني كنيم تا عاري از ميكروب ها و ويروس هاي برهان بيماري شود . 
اين مدل بيماري و نيز بيماري هاي عفوني ديگر در بره ها اصولآ بوسيله بند ناف آن ها پس از به دنياآمدن پيدايش پيدا مي نمايند . براي پيش گيري از اين نوع بيماري در بره هايي كه در چنين مكان هاي سرپوشيده اي متولد و نگهداري مي شوند، مي بايست هميشه بند نام بره ها را توسط مواد آنتي بيوتيك و ضد باكتري ضد عفوني كنيم تا عاري از ميكروب ها و ويروس هاي دليل بيماري شود . در زماني كه اين بيماري به رخ وخيم در بره ها رخ مي دهد بهتر مي باشد كه معالجه بره بوسيله آنتي بيوتيك رخ بگيرد . 


برچسب: آسياب ميكسر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۱:۲۴ توسط:علي پور موضوع: